Rozdíly v pracích prostředcích

V mnoha pracích prostředcích na trhu najdeme spoustu agresivních látek (a to i dětských), které mohou dráždit kůži nebo škodit přírodě. Naše prádlo si tedy zaslouží náležitou péči, prádlo na sobě často nosíme i 24 hodin denně. Díky skvělému složení, které nezatěžuje pokožku, je Eurona často vyhledávaná právě lidmi s citlivou pokožkou nebo ekzémem.

V pracích prostředcích dostupných běžně na trhu se mohou vyskytovat:

Plnidla

Dokud jsem nenarazila na Euronu, nikdy jsem o nich neslyšela. Možná si je i vy nevědomky nosíte domů. U některých pracích prostředků tvoří plnidla až 80 % obsahu. Nemají žádný prací efekt, ale jsou běžně používány (platí také u zahraničních výrobců). Jsou to například soli, u levnějších prášků se můžeme setkat s drceným sklem, pomletými husími brky nebo křídou. 

Tyto látky jsou špatně rozpustné a drží se i ve vláknech vašeho oblečení, utlumují barvy, znečišťují pračku i odpad a jsou vypušťovány dále do odpadních vod. 

Proč je tam výrobci přidávají?
Zkrátka máte pocit, jak skvěle jste nakoupili – „Byla jsem v obchodě a měli
v akci 10 kilový pracího prášek! No nekup to!“

Je vám tohle povědomé? Lidé se bohužel často nezamýšlí nad tím, kolik tohoto pracího prášku musí dávkovat, proč musí dávkovat o tolik více, ani že se s tím obřím balením tahají domů a zabírá pak spoustu místa v koupelně.

U některých prášků jiných značek dávkujete mnohdy i 6x více než u Eurony. Pamatujete také ty obrovské odměrky? Bohužel, někdo s nimi pere dodnes. 

Formaldehydy

Vyvolávají například vznik alergií, podráždění kůže (u citlivějších atopický či jiný ekzém), dráždí sliznice.

Chlór

Používá se v řadě levných bělidel, pracích a desinfekčních prostředcích. Dráždí oči, kůži i dýchací ústrojí. V případě že používáte čističky odpadních vod, s bakteriemi je pro ně použití chlóru často likvidační.

Perboráty

Čistící složka, používaná do pracích prostředků a myček nádobí. Je výborným bělidlem a čistící složkou, je ale velice toxický. Představuje nebezpečí pro živé organismy.

Fosfáty

Používají se do pracích prostředků a myčkovin, kde změkčují vodu. Problém ale je, že je čističky vod nedokážou efektivně odfiltrovat a dostávají se tak dál do přírody. Fosfáty jsou oblíbenou potravou například sinic, což může vést k jejich přemnožení.

Praní s Euronou

U Eurony dávkujeme málo – prací prostředky totiž obsahují pouze složky, které plní svoji prací funkci. Možná budete zpočátku trochu skeptičtí: „Dávám tam toho nějak málo, vypere se to vůbec?“. Tu úsporu – peněz, místa i přírody – si ale jistě nakonec zamilujete. A vaše pokožka také. 

JAK VYPADAJÍ USAZENINY V PRÁDLE

O tom, že se usazují ve vláknech prádla zbytky pracích prostředků a nečistot, které tam nemají co dělat, se můžete snadno přesvědčit:

Já na toho agenta nedám dopustit. Když jsem přebírala darované prádlo, bylo na omak cítit, jak je zanesené běžným pracím práškem a aviváží, prsty jsem měla takové mazlavé. Namáčené prádlo v lázni z agenta bylo jen čistě bílé. Potom stačilo prádlo vyprat v prášku na bílé.

Kačenka Uždilová

RECENZE ZÁKAZNÍKŮ

Děkuji za seznámení s Euronou. Mám doma jednoho velkého uličníka, který bohužel začal mít atopický ekzém. Jistě mi dáte za pravdu (maminky, které to měli podobné), že než jsme poznali Euronu, vyzkoušely jsme skoro vše co se dá. Svědilo ho to tak, že si to škrábal až do krve. Bohužel bez velkého zlepšení (kromě kortikoidů). Nyní, cca po třech měsícíc, je malý téměř čistý. Takže moooc děkuji. V Euroně peru a uklízím.

Marie Martenová


Mám lupénku, naštěstí nijak hroznou a třeba v létě byste to ani nepoznali. Horší to je ale od podzimu do jara, kdy mám nohy plné ložisek a pomáhá jen kortikoidová mast.

Ovšem letos nic! A co jsem udělala jinak? Peru v Euroně! To, jaké používáte prací prostředky, má na pokožku velký vliv. Drtivá většina prostředků z kamenných drogerií obsahují mimo jiné plnidla, která zůstávají ve tkanině a dráždí pokožku.

Takže pokud máte malé děti, citlivou pokožku, vyrážky, ekzémy,… Jsou prací prostředky od Eurony právě pro vás.

Marie Gottliebová


Kamča Florio